Od 1 lipca 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego regulujące postępowanie w sprawach własności intelektualnej. Dotyczą one postępowania z zakresu zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji, ochrony dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczy ona wykorzystywania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług, ochrony dóbr osobistych w związku z działalnością naukową i wynalazczą. Zobacz, co jeszcze zmieni się w sprawach o ochronę własności intelektualnej.
Zakres spraw dotyczących własności intelektualnej
Nowe przepisy dotyczą następujących spraw:
- o ochronę praw autorskich i pokrewnych;
- o ochronę praw własności przemysłowej;
- o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych;
- o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji;
- ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczy ona wykorzystywania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług,
- o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową i wynalazczą.
Warto również zwrócić uwagę, że sprawy dotyczące roszczeń cywilnoprawnych z zakresu własności intelektualnej (np. o odszkodowanie) rozstrzygane są w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej, o ile nie przewidziano właściwego innego organu albo innego postępowania.
W tym postępowaniu rozstrzygane będą również sprawy dotyczące roszczeń z zakresu ochrony baz danych, nie należące do innych organów.
Właściwość sądu w sprawach o ochronę własności intelektualnej
Od 1 lipca 2020 r. powołane zostają specjalne sądy zajmujące się sprawami z zakresu własności intelektualnej. Sądy te działać będą w ramach sądów okręgowych w Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Warszawie oraz w sądach apelacyjnych w Poznaniu i w Warszawie (II instancja).
Sąd Okręgowy w Warszawie będzie wyłącznie właściwy w sprawach dotyczących:
- programów komputerowych;
- wynalazków
- wzorów użytkowych;
- topografii układów scalonych;
- odmian roślin;
- tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym;
- obowiązkowe zastępstwo przez fachowego pełnomocnika
Na podstawie nowych przepisów strona będzie musiała być reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego w sprawach własności intelektualnej, w których wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 20.000 zł.
Nowe rodzaje powództw
Ustawa wprowadza nowe rodzaje powództw w sprawach z zakresu własności intelektualnej, w tym:
- powództwo o ustalenie czy podjęte lub zamierzone przez powoda czynności nie stanowią naruszenia patentu, dodatkowego prawa ochronnego, prawa ochronnego na znak towarowy lub prawa z rejestracji;
- powództwo o unieważnienie lub stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy;
- powództwo o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Zabezpieczenie dowodów w sprawach własności intelektualnej
Przepisy wprowadzają możliwość zabezpieczenia środka dowodowego w sprawach z zakresu własności intelektualnej. Sąd może udzielić zabezpieczenia środka dowodowego przed wszczęciem postępowania lub w jego toku aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.
Do uzyskania zabezpieczenia środka dowodowego konieczne jest uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Trzeba więc wykazać, że:
- brak zabezpieczenia uniemożliwia lub poważnie utrudnia przytoczenie lub udowodnienie istotnych faktów
- zachodzi ryzyko zniszczenia środka dowodowego
- opóźnienie w uzyskaniu środka dowodowego może uniemożliwić lub poważnie utrudnić osiągnięcie celu postępowania dowodowego,
- z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy.
W postanowieniu o zabezpieczeniu środka dowodowego sąd określa zakres wglądu uprawnionego do zabezpieczonego środka dowodowego oraz szczegółowe zasady korzystania i zapoznawania się z nim. Sąd może ograniczyć lub wyłączyć kopiowanie środka dowodowego lub jego utrwalanie w inny sposób. Uprawniony uzyskuje dostęp do środka dowodowego wraz z uprawomocnieniem się postanowienia.
Sposób zabezpieczenia środka dowodowego musi być odpowiedni do okoliczności sprawy, w tym:
- odebranie towarów, materiałów, narzędzi użytych do produkcji lub dystrybucji,
- odebranie dokumentów,
- sporządzenie szczegółowego opisu tych przedmiotów połączone, w razie konieczności, z pobraniem ich próbek
Wyjawienie środka dowodowego
W sprawach o naruszenie prawa własności intelektualnej powód, który uprawdopodobnił roszczenie, może żądać , aby pozwany wyjawił lub wydał środek dowodowy, którym dysponuje, w szczególności dokumenty bankowe, finansowe lub handlowe, służące ujawnieniu i udowodnieniu faktów.
Wezwanie do udzielenia informacji w sprawach własności intelektualnej
Nowe przepisy wprowadzają tzw. roszczenie informacyjne, tj. roszczenie o udzielenie informacji o pochodzeniu i sieciach dystrybucji towarów lub usług.
Roszczenie takie można zgłosić przed wszczęciem postępowania w sprawie lub w jego toku, aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji, jeśli jest to niezbędne dla dochodzenia roszczenia. Konieczne jest wykazanie w sposób wiarygodny okoliczności wskazujących na naruszenie oraz niezbędność tych informacji dla dochodzenia roszczenia.
Wezwanie do udzielenia informacji dotyczyć może wyłącznie:
- informacji o firmie, miejscu zamieszkania lub siedzibie i adresie producentów, wytwórców, dystrybutorów, dostawców oraz innych poprzednich posiadaczy, od których lub na rzecz których nastąpiło nabycie lub zbycie towarów, korzystanie z usług lub ich świadczenie, jak również przewidywanych hurtowników i detalistów tych towarów lub usług;
- informacji o ilości wyprodukowanych, wytworzonych, wysłanych, otrzymanych lub zamówionych towarów lub świadczonych usług, jak również cenach otrzymanych w zamian za towary lub usługi;
- w szczególnie uzasadnionych okolicznościach innych informacji, które są niezbędne do wykazania wysokości roszczenia.
Nowe przepisy z zakresu postępowania w sprawach własności intelektualnej wchodzą w życie już 1 lipca 2020 r.
We wszystkich sprawach z zakresu własności intelektualnej jesteśmy do Państwa dyspozycji. Dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt.