Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest jednym z narzędzi ułatwiających wierzycielom odzyskiwanie długów. W KRD wierzyciele po spełnieniu wymogów ustawowych mogą zamieszczać dane dłużników i informacje o wysokości ich długów. Zamieszczenie w KRD danych osoby, która dłużnikiem nie jest, stanowi jednak naruszenie jej dóbr osobistych, o czym przekonała się jedna z firm windykacyjnych w sprawie sądowej prowadzonej przez Kancelarię.
Model biznesowy firm windykacyjnych polega na nabywaniu hurtowej ilości wierzytelności, najczęściej od banków, firm telekomunikacyjnych i innych podmiotów oferujących usługi dla konsumentów, za ułamek ich wartości, a następnie na egzekwowaniu ich od dłużników. Zwykle nabywane są portfele wierzytelności zawierające setki lub tysiące drobnych wierzytelności. Zysk firm windykacyjnych to różnica między odzyskaną kwotą, a kosztem pozyskania danej wierzytelności. Zysk ten nierzadko stanowi więc wielokrotność nabytej wierzytelności.
Jedna z firm windykacyjnych nabyła w ten sposób wierzytelności od firmy dostarczającej telewizję kablową i Internet, wśród których była drobna wierzytelność (kilkaset złotych) względem klienta Kancelarii. Windykator skierował sprawę do sądu, został wydany nakaz zapłaty, a następnie została wszczęta egzekucja. I dopiero na tym etapie o całej sprawie dowiedział się klient Kancelarii. Okazało się, że klient nigdy umowy z tą firmą telekomunikacyjną nie zawierał, umowa została zawarta przez najemcę mieszkania należącego do klienta, który bezprawnie posłużył się danymi klienta i sfałszował jego podpis. Po interwencji prawnika windykator cofnął powództwo i wydawało się, że sprawa została zakończona. Kilka lat później jednak klientowi odmówiono kredytu bankowego z uwagi na wpis do KRD powyższego długu, który – jak zostało to już wyżej wskazane – w rzeczywistości nie powstał. Wpis widniał w KRD przez kilka lat i nie został usunięty z KRD mimo cofnięcia przez firmę windykacyjną powództwa.
Z uwagi na szereg problemów, które wywołały działania windykatora, w tym w szczególności wpis do KRD informacji o nieistniejącym zadłużeniu, klient zdecydował się na skierowanie sprawy o ochronę dóbr osobistych do sądu. Wpis do KRD informacji o nieistniejącym zadłużeniu naruszył bowiem jego dobre imię.
Wyrokiem z 30 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał zamieszczenie firmie windykacyjnej przeprosin na stronie internetowej tej firmy za naruszenie dóbr osobistych klienta oraz uiszczenie klientowi Kancelarii zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w kwocie 20.000 zł. Firma windykacyjna musi zwrócić też koszty procesu oraz zapłacić odsetki od zasądzonego zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny, pozwanemu przysługuje prawo wniesienia apelacji.